LATC
Lazer Arayıcı Başlık Test Cihazı

Hedef

Proje kapsamında savunma ve havacılık sanayisinde faaliyet gösteren müşterimizin tasarladığı güdümlü füzelerin ucuna yerleştirilen “Lazer Arayıcı” ürünü saha testlerinin yapılması için gerekli test altyapısının hazırlanması.

Test sisteminin;

  • STANAG 3733 standardına uygun lazer simülasyonunu sağlaması,
  • Test edilecek ürünün rahatça test cihazına takılabileceği bir mekanik arayüze sahip olması,
  • Kullanıcı dostu bir arayüz aracılığıyla hataları kapsamlı olarak kolayca ve hızlıca tespit edebilmesi,
  • Taşınabilir, çevre koşullarına dayanıklı yapıda olması gerekmektedir.

Çözüm

DEICO, saha testlerinde kullanılacak olması nedeniyle, test setinin çevre koşullarına dayanıklı bir çanta düzeneği ile oluşturulması gerektiğine karar vermiştir. Kullanılacak tüm cihaz seçimleri, çanta içerisinde kullanılacak mekanik yapılar bu çerçeve içerisinde şekillendirilmiştir.

Test seti içerisinde “Lazer Arayıcı” üzerindeki algılayıcıları tetikleyebilecek lazer kaynağı simülatörü kullanılmıştır. Çanta içerisine yerleştirilen Embedded Box PC aracılığıyla test cihazlarının kontrolü, “Lazer Arayıcı” ile haberleşme altyapısı oluşturulmuştur. Embedded Box PC üzerinde geliştirilen test yazılımı aracılığıyla, Lazer kaynağı simülatörü’nün farklı frekans aralıklarında kaynak üretmesi sağlanmış ve “Lazer Arayıcı” tarafından gelen cevaplar aracılığıyla karşılaştırılması sağlanmıştır.

Test seti, “Lazer Arayıcı”nın lazer simülasyonuna maruz kalacağı en uygun konumda yerleştirilebilecek bir mekanik arayüze sahiptir. İlgili mekanik arayüz, test edilecek cihazın çanta üzerine yerleştirilmesine kolaylık sağlayarak testlerin hızlı devam etmesini sağlamıştır.

Testlerin seçimi, gerçekleştirilmesi ve test sonuç rapor- larının incelenmesi çanta üzerine yerleştirilen Dokun- matik Monitör, Klavye/ Mouse aracılığıyla kolaylaştırılmıştır.

Embedded Box PC içerisinde koşan Visual C# ortamında hazırlanan test yazılımı aracılığıyla, test senaryolarının kullanıcı tarafından seçilmesine olanak sağlanmış ve testlerin uygulanması sonrası bir raporun oluşturulması sağlanmıştır.

Sonuç

Tasarlanan ve üretilen test cihazı aracılığı ile kullanıcının, ürünün güdümlü füzelere takılmadan önceki son testlerini sahada rahatlıkla uygulayarak monte edebilmesi sağlanmıştır. Test sonuçları, Lazer Kaynağı Simülatörü aracılığıyla üretilen kaynak ile “Lazer Arayıcı”nın algıladığı lazer kaynağı arasındaki karşılaştırma aracılığıyla oluşturulmuş ve test sonuçları kullanıcıya monitör aracılığıyla sunulmuştur.

Teknik İçerik

  • UART Haberleşme Protokolleri,
  • STANAG 3733 Standardına Uygun Lazer Kaynağı Simülatörü Kullanımı,
  • Tüm Cihazların C# Tabanlı Uzaktan Kontrolü,
  • Visual C# Aracılığıyla GUI Tasarımı,
  • Çevre Koşullarına Dayanıklı Saha Şartlarına Uygun Test Çanta Tipi Test Cihazı Tasarımı